Connect with us

Lead Blog – Marketing internetowy, Rynek mobile, eCommerce

Prezes UOKiK bierze się za Operatorów i ich promocje rejestracji kart SIM

Artykuł

Prezes UOKiK bierze się za Operatorów i ich promocje rejestracji kart SIM

Prezes UOKiK bierze się za Operatorów i ich promocje rejestracji kart SIM

Na wskutek nowej ustawy antyterrorystycznej, pojawił się obowiązek rejestracji wszystkich numerów na kartę. Bardzo dyskusyjny przepis, wątpliwie poprawiający bezpieczeństwo związane z terroryzmem w Polsce, a istotnie wprowadzając niemały zamęt na rynku telekomunikacyjnym. Każdy, kto dotychczas miał niezarejestrowany numer na kartę, musi go teraz zarejestrować. W przeciwnym wypadku, zostanie mu on… wyłączony.

Nie podlega wątpliwości fakt, że nowa ustawa wywołała sporo zamieszania. Trzeba dotrzeć do swoich abonentów i nie tylko poinformować ich o nowym obowiązku, ale także zachęcić do rejestracji. Wszak, jeśli Klient już musi się udać do salonu w sprawie swojego numeru i stracić czas na jego rejestrację, być może sprawdzi on od razu oferty konkurencji. Każdy poważny biznes w potencjalnym kryzysie, myśli szablonem: nie minimalizujmy strat w kryzysie, przekujmy go w coś dobrego!

To tłumaczy wielki boom wzmożonych kampanii reklamowych Operatorów oraz idące za nimi, coraz to nowsze promocje i oferty zachęcające Klientów do rejestracji karty. Owym boomem od razu zainteresował się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał, wszczynając postępowanie wyjaśniające:

Sprawdzimy, czy informacje przekazywane w reklamach są jasne dla klientów i nie wprowadzają ich w błąd. Analizujemy np. czy konsument został odpowiednio poinformowany, jak długo może korzystać z przyznanych bonusów. Ważne jest, aby oprócz korzyści związanych z dodatkowymi minutami, czy pakietem danych, abonent wiedział, na jakich warunkach może z nich skorzystać

Należy tutaj zaznaczyć ważną kwestię – postępowanie wyjaśniające UOKiKu, to nie działania przeciwko Przedsiębiorcy, a w sprawie. Urząd najpierw musi zbadać, czy Przedsiębiorca dokonał nadużyć względem Konsumentów.

uokik-sim
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

 

W tym miejscu warto uzupełnić, że powszechny obowiązek rejestrowania kart na kartę nie jest niczym przełomowym. W wielu krajach występuje on od dawna, chociażby w Niemczech bądź we Francji. Aspektem dyskusyjnym jest, czy  obowiązek ten faktycznie wpłynął na bezpieczeństwo terrorystyczne w tych krajach…

Click to comment
To Top

Podziel się!

Podziel się tym artykułem ze znajomymi!